Haber

Esad ile masaya mı oturacaklar? “Biz hazırız” mesajı veren Türkiye, tek şart sundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinde açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, Suriye ile ilişkilerin normalleşmesine ilişkin dikkat çekici mesajlar verdi.

“BİRLİKTE ÇALIŞMAYA HAZIRIZ”

Çavuşoğlu, “Rejim Suriye’de gerçekçi davranırsa terörle mücadele, siyasi süreç ve Suriyelilerin dönüşü konusunda birlikte çalışmaya hazırız. Aksi düşünülemez. PKK/PYD/YPG’ye izin vermeyeceğiz. Suriye ve Irak’a sığınmak için kim ne derse desin gereğini yaparız, muhataplarımız susarsa kendimizi keseriz. Türkiye’nin haklı davası için birlikte hareket edelim. AİHM kararları siyasidir. Türkiye’ye gelince baskı var. Biz bu ikili standardı, Yunanistan’a tam olarak neden davranılmadığını konuşuyoruz. Bunun siyasi olduğunu da kapalı toplantılarda söylüyoruz” dedi.

“İŞ SURİYE İLE DE GELEBİLİR”

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar’da düzenlenen Dünya Kupası’nın açılış resepsiyonunda Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüştü. Erdoğan ve Sisi’nin samimi sohbeti, Mısır’ın yanı sıra Suriye ile ilişkilerin normalleşmesine yönelik beklentileri artırmıştı. Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda Konya’da yaptığı açıklamada, “Şu anda Birleşik Arap Emirlikleri ile ilişkilerimiz çok uygun bir durumda. Hatta daha da yeterli olacaktır. Bu, birilerini açıkçası rahatsız ediyor. Tıpkı onun gibi. Bundan sonraki süreçte Mısır ile bu iş yoluna girdi, bu iş Suriye ile de olacak şeklindedir” Bu iş yoluna girebilir. Siyasette dargınlık olmaz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu