Haber

Japonya, 2024’te deniz tabanından nadir elementler çıkaracak

Japonya’nın nadir toprak metalleri konusunda Çin’e olan bağımlılığını azaltmak amacıyla 2024 yılında Pasifik Okyanusu’ndaki Minami-Torishima Adası açıklarındaki deniz tabanından elektrikli ve hibrit araçlar için gerekli elementleri çıkarmaya başlayacağı belirtildi.

Nikkie Asia’nın haberine göre Japonya, önümüzdeki yıldan itibaren hedef bölgede 6 bin metre derinlikte bulunan nadir toprak metallerine ulaşmak için ekstraksiyon teknolojileri geliştirmeye çalışacak.

Yakın zamanda açıklanan Ulusal Güvenlik Stratejisine göre, bu adım, Japonya’nın nadir metal ihtiyacının yüzde 60’ını Çin’den sağlayan makul ülkelere aşırı bağımlılığını azaltacak, yarı iletken geliştirme-üretim üslerini ilerletecek ve istikrarlı bir değerli mal arzı sağlayacaktır. nadir toprak elementleri gibi. garanti edecek.

Japon parlamentosu, 2022 mali yılı için ikinci ek bütçesinde projeye 6 milyar yen (44 milyon $) tahsis edilmesini onayladı. Para, pompaların geliştirilmesine ve deneme amaçlı 6.000 metre boru üretimine harcanacak.

Öte yandan uzmanlar, dünyanın en hızlı deniz akıntılarından biri olarak bilinen kuroshio veya Japonya akıntısının da hedef bölgeyi kapsadığı ve bu güçlü koşullar karşısında değerli teknolojik engeller olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Hükümet, bu yıl yürürlüğe giren Ekonomik Güvenliği Teşvik Kanunu kapsamında daha az toprak elementi içeren 11 özel kritik maddenin tespit edildiğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu