Haber

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan Roma Tüzüğü’nü onaylayacak

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin kararlarını bağlayıcı kabul eden Roma Statüsü’nü onaylayacağını söyledi. Paşinyan’ın düzenlemeyi onaylaması halinde, hakkında tutuklama kararı çıkarılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ermenistan topraklarına ayak basması halinde tutuklanması söz konusu olabilecek.

Ermenistan’dan Rusya’yı kızdıracak bir adım atıldı. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Ermenistan parlamentosunda yaptığı konuşmada, son günlerin en çok tartışılan Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin kararlarını bağlayıcı olarak kabul eden Roma Statüsü’nü onaylayacağını duyurdu. Ermenistan hükümetinin Roma Statüsü’nü parlamentoya gönderdiğini hatırlatan Paşinyan, “Hükümet Roma Statüsü’nü parlamentoya gönderdi ve Roma Statüsü benim talebim doğrultusunda milletvekillerimizin desteğiyle onaylanacak. Bunun konuyla alakası yok.” Ermenistan-Rusya ilişkileri ama Ermenistan’ın güvenliğiyle ilgili.” söz konusu.

Ermenistan’ın 1 Ekim 1999’da imzaladığı Roma Tüzüğü o tarihten bu yana parlamentoda onaylanmayı bekliyor. Düzenlemenin Ermenistan’da da onaylanması halinde, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) hakkında tutuklama kararı çıkardığı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ermenistan topraklarına ayak bastığında tutuklanabilecek.

Putin’e tutuklama kararı

17 Mart’ta ICC, Ukrayna’da işlenen savaş suçlarından sorumlu olduğu iddiasıyla Putin hakkında tutuklama emri çıkardı. ICC, kararında Putin’i, çocukları hukuka aykırı olarak sınır dışı ettiği ve Ukrayna topraklarından Rusya’ya hukuka aykırı olarak insan naklettiği şüphesiyle tutuklanmaya davet etti. – ERİVAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu